حمل و نقل دریایی

ترابری دریایی شامل جابجایی افراد، انواع کالاها و سایر موارد که نیاز به جابجایی دارند به‌ وسیله قایق، کشتی و دیگر شناورها از روی دریاها، اقیانوس‌ها، دریاچه‌ها، کانال‌ها و رودخانه‌ها می باشد. حمل و نقل دریایی به اهدافی از قبیل مقاصد بازرگانی، تفریحی و نظامی انجام می‌ گیرد. بسته به موقعیت کشور مقصد یا مبدا می توان از روش باربری دریایی برای ارسال و جابجایی بار استفاده کرد.

مزایای حمل و نقل دریایی

قیمت باربری و نرخ باربری مناسب با روش حمل و نقل دریایی باعث شده است تا صاحبان کالا و شرکت های تجاری بار و محموله های خود را از طریق آب های آزاد ارسال نمایند. از این رو است که بیشترین جابجایی ها در عرصه تجارت بین الملل از طریق حمل و نقل دریایی و آب های آزاد انجام می شود. از دیگر مزیت های حمل و نقل دریایی این است که نرخ باربری و کرایه  حمل بار در این روش ثابت است و قیمت باربری را شرکت های بزرگ حمل و نقل کالا تعیین می کنند. این هزینه باربری تقریبا ثابت است و همه افراد و شرکت ها ملزم به رعایت آن هستند. البته کشتی های آزاد می توانند با صاحب کالا و شرکت حمل بار نرخ باربری را تعیین نمایند.

سایر مزایا در حمل بار دریایی

مزیت دیگری که در روش حمل و نقل دریایی وجود دارد حمل بار با حجم بالا است. ارسال محموله های سنگین معمولا با روش باربری دریایی انجام می شود و از 200 تا 500 هزار تن معمولا وزن باری است که در روش دریایی جابجا می شود. این وزن باری است که می توان به آسانی از بندری به بندر دیگر ارسال نمود. آن هم با حمل بار و نرخ باربری بسیار مناسب. قابل ذکر است که ضریب اطمینان در این روش بسیار بالاست و ایمنی در حمل و نقل دریایی از طریق آب های آزاد بسیار زیاد است. زیرا حمل کنندگان کالا معمولا موظف به رعایت قوانین بین الملل واستانداردهای لازم هستند. دریافت کننده و ارسال کننده کالا باید اینکوترمز را رعایت کنند از این رو روش حمل و نقل دریایی یک روش بی خطر و امن است که به بار و خدمه کشتی آسیب نمی رساند.

This post is also available in: faفارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *